پیچیدگی‌های ابزارهای مالی، افزایش ریسک از نگاه حسابداران رسمی

پیچیدگی‌های ابزارهای مالی، افزایش ریسک از نگاه حسابداران رسمی
پیچیدگی‌های ابزارهای مالی، افزایش ریسک از نگاه حسابداران رسمی

بر اساس نظر سنجی اخیر انجمن حسابداران رسمی آمریکا، حسابداران رسمی به نگرانی خود درباره‌ی افزایش پیچیدگی‌های ابزارهای مالی اذعان داشته اند. پیچیدگی در ارزشیابی ابزارهای مالی همچون ابزار مشتقه دارای ریسک بالقوه‌ای است که می‌تواند به بحران مالی منجر شود. 55 درصد از مدیران حسابرسی در موسسات حسابدار رسمی، ارزشیابی ابزارهای مالی را حوزه‌ای پر ریسک توصیف کرده‌اند.

59 در صد از حسابداران رسمی شرکت کننده‌ در این نظرسنجی بیان داشته‌اند که هنگام حسابرسی صورت‌های مالی واحدهای مورد رسیدگی، ارزشیابی ابزارهای مالی نظیر اوراق بهادار با پشتوانه‌ی رهنی، سوآپ نرخ بهره و دیگر ابزارهای مشتقه در ترازنامه ، با پیچیدگی زیادی همراه بوده است. پیچیدگی ابزارهای مالی در دفاتر واحدهای مورد رسیدگی به حدی بوده است که 69 درصد از حسابداران رسمی معتقدند، این پیچیدگی در سه سال آینده افزایش خواهد یافت (57 درصد انتظار دارند افزایش پیچیدگی‌ها اندک باشد و 12درصد انتظار دارند پیچیدگی‌ها به شکل قابل ملاحظه افزایش یابد).

مسئله آگاهی بازار نسبت به ابزارهای پیچیده مالی

علاوه بر این، 53 درصد از حسابداران رسمی معتقدند آگاهی بازار نسبت به ابزارهای پیچیده‌ی مالی برای جلوگیری از بحران مالی کافی نیست.

55 درصد از حسابداران رسمی شرکت کننده در نظر سنجی، ارزشیابی مشتقات را چالش برانگیز عنوان کرده‌اند که 4 درصد از آن‌ها معتقدند این چالش با اهمیت است و 49 درصد از آنان چالش‌های ارزشیابی را جزئی یا متوسط گزارش کرده‌اند. پنجاه و شش درصد آنان بیان کرده‌اند، اگر ابزار اندازه‌گیری و گزارشگری یکنواخت و شفاف باشد، ارزشیابی ابزارهای پیچیده مالی آسان‌تر می‌شود.

دشواری در ارزشیابی ابزارهای پیچیده‌ی مالی، همچون تعهدات بدهی وثیقه، یکی از مهم ترین دلایل پشت پرده‌ی بحران مالی سال 2008 بوده است. ارزش بازار ابزارهای مشتقه در سال 2018 در مجموع بیش از 594 تریلیون دلار بوده است. بیش از یک چهارم (28 درصد) از پاسخ دهندگان به نظرسنجی اذعان می‌کنند که ابزارهای مالی در طی یک تا سه سال اینده بخش بزرگ‌تری از ترازنامه‌ی واحدهای تجاری را به خود تخصیص می‌دهند.

  سود تقسیم (2)

با در نظر گرفتن پیچیدگی روز افزون ابزارهای مالی و افزایش سهم آن در ترازنامه، آگاهی مدیران و تیم‌های مالی از این مبع بالقوه‌ی ریسک ضروری به نظر می‌رسد. مدیر بخش دانش و توسعه‌ی انجمن حسابداران خبره‌ی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، استفاده از یک چارچوب واحد برای ارزش گذاری ابزارهای مالی توسط شرکت‌ها، اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری بهتر و در نتیجه شفافیت بیش تری برای سرمایه گذاران و دگیر ذی نفعان فراهم می‌کند. هم چنین مدیرات باید مدیریت ریسک در حسابداری را بدانند تا بتوانند با این ریسک مقابله کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

پاسخی بگذارید

بستن منو