تسهیل حسابرسی هزینه‌ها از طریق هوش مصنوعی

تسهیل حسابرسی هزینه‌ها از طریق هوش مصنوعی
تسهیل حسابرسی هزینه‌ها از طریق هوش مصنوعی

بر اساس گزارش جدیدی که اخیراً توسط شرکت فناوری محور اپزن منتشر شده است، اکثر شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند، فقط تا 10 درصد از هزینه‌های خود را حسابرسی می‌کنند، در حالی که شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، قادر به حسابرسی تمام حساب‌ها، فاکتورها، معاملات و هزینه‌های خود هستند.

اپزن یک شرکت فناوری محور است که فناوری هوش مصنوعی را برای حسابرسی هزینه‌های واحد تجاری و گزارش هزینه‌های سفر طراحی می‌کند.

هوش مصنوعی قادر است 8,7 درصد از هزینه‌های نشان دهنده‌ی ریسک بالا را شناسایی و نشان دار کند. این هزینه‌ها معمولا شامل هزینه‌هایی هستند که از نظر مبلغ با اهمیت، غیر مجاز و تکراری هستند. هوش مصنوعی همچنین 4 درصد فاکتورهای دارای ریسک بالا را نیز نشان دار می‌کند، فاکتورهایی که به طور معمول یا از نظر قیمت، یا تخفیف یا شرایطی که با قرارداد مطابقت ندارند، دارای ریسک هستند.

آنات کال رئیس هیات مدیره‌ی اپزن اذعان کرد، بسیاری از مواردی که می‌تواند در واحدهای تجاری ایجاد مشکل کند، فرآیند حسابرسی هزینه‌های آن‌هاست. بررسی و حسابرسی دستی فاکتورهای فروشنده و گزارش هزینه‌ی کارکنان یک تلاش وقت گیر و مستعد خطا است.

اکثر شرکت‌ها پس از انجام معاملات، خود را به انجام حسابرسی‌های جزئی قانع می‌کنند که این امر شرکت‌ها را در معرض ریسک اشتباه، هدر رفت منابع و تقلب قرار می‌دهد. هوش مصنوعی می‌تواند فرآیندهای حسابرسی را با حسابرسی 100 درصد هزینه‌ها در زمان واقعی و قبل از پرداخت هزینه‌های حسابرسی که به منظور کشف سوء استفاده، بازرسی، یافتن تخلفات قانونی، کشف تقلب و تکرار، پرداخت‌های ماعف و از همه مهم‌تر حسابرسی‌هایی که قبل از پرداخت صورت می‌گیرد، بهبود بخشد.

  تعادل میان نیروی انسانی و فناوری، مرتفع کننده‌ی نیازهای حرفه‌ی حسابداری

دستکاری حسابرسی هزینه‌ها

دستکاری حسابرسی هزینه‌ها
دستکاری حسابرسی هزینه‌ها

در گزارش اپزن به نمونه‌هایی از هزینه‌های دستکاری شده توسط کارکنان شرکت‌های مختلف حتی کارکنان شرکت حسابداری هم اشاره شده است که در نرم افزار اپزن شناسایی شده اند. شامل مجموعه‌ای از هزینه‌های پرواز خصوصی با هلیکوپتر، دستکاری حساب‌های پرداختنی مربوط به تجهیزات فناری اطلاعات که مبلغ آن‌ها در بازار ناچیز بوده است، فاکتور از تامین کنندگان ممنوع که دولت با آن‌ها کار نمی‌کند و نمونه قراردادهایی که به شکل خودکار تمدید شده‌اند اما خدماتی بابت آن دریافت نمی‌شود.

در این گزارش همچنین بررسی شده است که چگونه فناوری هوش مصنوعی قادر به رهگیری پرداخت غیر قانونی به مقامات رسمی خارجی، مقامات دولتی خارجی، شرکت‌های تحت تحریم و اشخاص حقوقی موجود در فهرست‌های کنترل صادرات است.

استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند شرکت‌ها را از قرار گرفتن در معرض مجازات‌های سخت نجات دهد، زیرا طبق قانون دانشکده‌ی حقوق استنفورد، متوسط مجازات اعمال شده برای نقض قانون فساد خارجی 233 میلیون دلار در سال 2019 است. نمونه‌ی دیگر هزینه‌های بیش از حد مجاز برای هدایا است. حد متوسط هزینه 88 دلار بوده است، اما 78 درصد هزینه‌های خزید هدیه بیش از محدودیت تصویب شده است، به طور متوسط مبالغ هدیه‌ی پرداخت شده‌ای که بالاتر از حد مجاز بوده است، 509 دلار است.

چالش رویارویی با هوش مصنوعی در حسابرسی

جیمی بارنت، مدیر بازاریابی اپزن بیان کرد، شواهد نشان می‌دهد برخی از شرکت‌ها ممکن است تمایلی به استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی نداشته باشند زیرا آن‌ها تایید می‌کنند که برخی از کارمندان آن‌ها ممکن است سیاست‌های پشتوانه‌ی چنین نرم افزارهایی را درک نکنند.

  برنامه شتاب دهنده راه اندازی جهانی حرفه حسابداری متقاضیان جدید را به دنبال دارد

از سوی دیگر گزارش اپزن حاکی از آن است که 85 درصد شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، به طور خودکار معاملات خود را در سطح ریسک اندک یا متوسط نگه می‌دارند. آن‌ها درک مفهوم ساده سازی روند را آغاز کرده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها معتقدند که برداشتن برخی از مراحل در طول راه، به طور خاص تاییدیه‌ی مدیریت برای هزینه‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند تا روند پرداخت به افراد را تسریع کنند.

در حالی که در گذشته، شاید پرداخت هزینه‌ها به یک یا دو هفته زمان نیاز داشت، اما امروز ما شاهد هستیم که شرکت‌ها می‌توانند طی یک یا دو روز این کار را انجام دهند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

پاسخی بگذارید

بستن منو