چرا پروژه‌های حسابرسی مشترک راهی برای حل بحران حسابرسی است؟

چرا پروژه‌های حسابرسی مشترک راهی برای حل بحران حسابرسی است؟
چرا پروژه‌های حسابرسی مشترک راهی برای حل بحران حسابرسی است؟

باب نیت مدیر موسسه‌ی حسابرسی مازارس در بریتانیا در مصاحبه‌ی اخیر خود با پایگاه اطلاع رسانی (اکانتنسی ایج) اذعان کرد، حسابرسی مشترک می‌تواند برای حل بحران حسابرسی یک راه کار جدی باشد.

وی بیان نمود، در فرانسه باید روی تمام شرکت‌هایی که ملزم به تهیه‌ی صورت‌های مالی تلفیقی هستند، حسابرسی مشترک وجود داشته باشد و این شامل تمام شرکت‌های پذیرفته شده‌ی بورسی است. تمام بازیگران بزرگ بازار جهانی همچون بی ان پی، اکسون و…. حسابرسی مشترک می‌‌شوند. اکنون اگر به فرانسه نگاه کنید، عاری از هر گونه رسوایی است.

کسانی که قصد دارند حسابرسی مشترک را زیر سوال ببرند، سعی دارند تا مسئله‌ای را در فرانسه پیدا کنند ولی تا کنون موفق نبوده‌اند. در آن جا رسوایی‌هایی همچون کاریلین، بی اچ اس و هیچ چیز دیگری وجود ندارد و برای 50 سال است که حسابرسی مشترک در فرانسه انجام می‌شود. جای تاسف شدید است که ما در بریتانیا مجموعه‌ای از پرونده‌هایی را داریم که شکست حسابرسی تلقی می‌شوند، این شکست‌ها ناشی از ناکامی کسب و کارهای تجاری بوده است که حسابرسی متوجه آن نشده است و برخی دیگر از آن‌ها، شکست موسسات حسابرسی بوده است که به اندازه‌ی کافی خوب عمل نکرده اند.

ما در بریتانیا مجموعه‌ای کامل از این شکست‌ها را تجربه کرده‌ایم، در ایالات متحده‌ی آمریکا پرونده‌هایی وجود داشته است، اما در فرانسه چیزی وجود نداشته است. وی در این باره به 3 مسئله‌ی اساسی اشاره کرد:

حکومت عده‌ای معدود

در حال حاضر ما در بریتانیا با رقابت انحصاری میان چهار موسسه‌ی بزرگ حسابرسی جهان، یک بازار اسیر شده داریم. این در حالی که است که در فرانسه مازارس تعداد 12 شرکت از 40 شرکت بزرگ بورسی را رسیدگی می‌کند، ولی در بریتانیا قادر به انجام چنین کاری نیستم. این علی رغم تلاش‌های زیاد و انجام کارهای سنگینی است که تا کنون انجام داده‌ایم، در بریتانیا راه برای مازارس بسته شده است، نمی‌توان به بازار وارد شده چون بسته است.

  اهداف حسابداری در خدمت اهداف شرکت شما

رقابت

اکنون دیدگاه کاملا واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد رقابت باعث کیفیت بهتر می‌شود، زیرا این چهار موسسه‌ی بزرگ خود را نیازمند بهتر شدن نمیبینند، آن‌ها می‌دانند که کار را به دست می‌آورند من نمی‌گویم آن‌ها خوب نیستند، اما نیازی به خوب بودن هم ندارند. زیرا اگر در فضای رقابتی قرار نگیرید، نوآوری ایجاد نمی‌شود، کیفیت هم ایجاد نمی‌شود.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری در سیستم حسابرسی
انعطاف پذیری در سیستم حسابرسی

نبود یکی از این چهار موسسه‌ی بزرگ در بریتانیا یک فاجعه‌ی کامل است، شما نمی‌توانید سیستم حسابرسی بریتانیا را با سه موسسه به پیش ببرید. وقتی موسسه‌ی اندرسون حدود 15 سال برای مدت زمان طولانی از چرخه‌های کاری کنار رفت، به یکی از چالش‌های آن زمان تبدیل شد. اکنون برای کار کردن در چنین بازاری و مقابله با این رقابت انحصاری، آن چه بازار حسابرسی نیاز دارد وجود تعداد دیگری از موسسات است که دارای منابع عمیق، تجربه‌ی عمیق از نطر فنی و قدرت عمیق، هستند.

اما چگونه می‌توان به این هدف رسید و جایگاه موسسه‌ی مازارس در حسابرسی مشترک چیست؟

ما آن چه در 50 سال گذشته در فرانسه اتفاق افتاده است را بررسی کرده‌ایم. به نظر می‌رسد کیفیت زیادی آن‌جا وجود دارد، بدون هیچ رسوایی. وقتی به 40 شرکت بزرگ بورسی آن‌ها می‌کنید، در فضای حسابرسی این شرکت‌ها 12 موسسه‌ی حسابرسی به غیر از چهار موسسه‌ی بزرگ حسابرسی هستند که فعالیت می‌کنند. هیچ یک از این موارد در بریتانیا وجود ندارد، در این جا 97 درصد حسابرسی شرکت‌های بزرگ بورسی بر عهده‌ی چهار موسسه‌ی بزرگ حسابرسی جها است.

در فرانسه، تنها نام مازارس نیست، 11 موسسه‌ی دیگر نیز در آن فضا فعالیت دارند، بله، سهم ما بیش از سایررین است، اما در فرانسه یک بازار حسابرسی انعطاف پذیر با چندین بازیگر وجود دارد و به نظر می‌رسد رقابت و نوآوری بیش‌تری بر بازار حاکم است.

  آیا کارگزاران آینده آماده هستند؟

تصور ما بر این است که کل هزینه‌های حسابرسی در فرانسه به دلیل آن نوآوری کم‌تر است. البته اثبات این واقعا دشوار است، اما ما فقط با نگاهی به هزینه‌های حسابرسی در بازار، تحلیل‌هایی را در این زمینه انجام داده ایم. اگر صد شرکت برتر را در نظر بگیرید و به هزینه‌ی حسابرسی آن‌ها توجه کنید و آن را بین انگلیس و فرانسه مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که هزینه‌ها در فرانسه کم‌تر است.

فرانسه یک محیط رقابتی تر و منعطف تر ایجاد کرده است که به نظر می‌رسد در آن حسابرسی از کیفیت بالایی برخوردار است و این موضوع به دلیل حسابرسی مشترک ایجاد شده است و این تفاوت بازار حسابرسی فرانسه و بریتانیا را نشان می‌دهد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

پاسخی بگذارید

بستن منو