به دنبال عقل در دنیای وارونه هستید

به دنبال عقل در دنیای وارونه هستید
به دنبال عقل در دنیای وارونه هستید

ما خودمان را در محیطی می بینیم که بیش از حد معمول از آن نگران باشیم ، از جمله تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا ، عواقب ناشی از یک “بدون معامله” Brexit ، و تصمیمات نامنظم یا پرخاشگرانه سیاست محرمانه فدرال.

آدریان ساویل
آدریان ساویل

آدریان ساویل

برای اندازه گیری خوب ، می توانیم یک مقدار معکوس منحنی بازده را در آمریکا اضافه کنیم ، پدیده ای که در 60 سال گذشته هر بار با رکود همراه بوده است – در اواخر دهه 1960 تنها یک استثناء.

در مجموع ، این یک کوکتل اقتصادی و سیاسی پرخطر ایجاد می کند. با این وجود ، علیرغم این ، بازارها وارد قلمرو ارزیابی های دیوانه وار و فعالیت های سرمایه گذاری آشفته شده اند.

Jyske Bank دانمارک را ، که اخیراً اولین وام مسکن با نرخ منفی در جهان را راه اندازی کرده است ، در نظر بگیرید – وام مسکن با منهای 0.5٪ در سال با وام ده ساله را ارائه دهید. نرخ بهره منفی به طور مؤثر بدان معنی است که یک بانک به شما پول می دهد تا پول آنها را بگیرید. در طول عمر وام ، مبلغ کمتری از وام گرفته شده بازپرداخت می کنید.

جنون “بانکی رو به پایین” از بازارهای اوراق قرضه پخش شده بود که اخیراً ، آلمان اولین اوراق 30 ساله دنیا را با ارائه یک کوپن صفر به فروش رساند. اوراق قرضه آلمان با بازده مؤثر منفی 0.2٪ صادر شد ، به این معنی که سرمایه گذاران تضمین می کنند با سرمایه گذاری سی ساله پول خود را از دست بدهند. درمجموع ، تقریباً نیمی از اوراق قرضه دولتی اروپا بازده منفی دارند و در سطح جهان 15 دلار از بدهی با بازده منفی است.

بازارهای سهام نیز برخی از ارزش های حیرت انگیز را تولید کرده اند که در عرضه های عمومی اولیه بی سود (IPO) دیده می شود. از دست دادن Uber در ماه مه با قیمت 45 دلار به بازار آمد و ارزش آن را 82 میلیارد دلار یا هفت برابر درآمد سالانه ارزیابی کرد. میانگین جهانی برای همه مشاغل کمتر از دو برابر درآمد است. به همین ترتیب ، شرکت اداری فضایی مشترک WeWork یک IPO سپتامبر را با ارزش 47 میلیارد دلار ، بیش از 25 برابر درآمد سالانه اعلام کرد – مبلغ حیرت انگیزی برای شرکتی که سودآور نیست و ممکن است هرگز درآمد نداشته باشد.

  مدیریت ریسک در حسابداری

هنگامی که ارزیابی ها از بین می روند – چه اوراق قرضه ، سهام ، چه فناوری یا لاله ها – هرگز به پایان نمی رسد. با این حال ، تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری با داستان پردازی بدون نفس از مدل های جدید کسب و کار ، فن آوری های مختل کننده و کاهش کمی ، به شدت پریشان شده و منجر به ارزیابی های والا می شود.

برای مدیریت این ریسک و پیمایش با موفقیت در محیط فعلی ، باید به یاد داشته باشیم که تصمیمات صحیح سرمایه گذاری بر اساس یک اصل اصلی خرید دارایی های خوب با قیمت های خوب پایه گذاری می شوند. نکته مهم این است که یکی دیگر جایگزین دیگری نمی کند: پرداخت یک قیمت پایین برای دارایی بد یک سرمایه گذاری بد است.

با استفاده از این معیارها ، محبوب ترین مقصد برای سرمایه گذاران با اشتهای کم خطر – پول و اوراق بهادار – به نظر می رسد مخاطره آمیز است. نرخ بهره منفی ریسک بالایی دارد. در عوض ، فلزات گرانبها – که از پرداخت سود صفر شرم آورند – ممکن است یک شرط معقول باشد. در نظر بگیرید که با قیمت 1500 دلار در هر اونس ، قیمت طلا در سال گذشته 26 درصد و نقره تقریبا 20 درصد افزایش یافته است.

لباس امپراتور

در سهام ، مدلهای جدید تجاری نیز ممکن است لباس امپراتور را پوشیده باشند. Uber با بزرگترین ضرر IPO روانه بازار شد. قیمت سهم از زمان لیست 25٪ کاهش یافته است ، و دیدگاهی در حال رشد وجود دارد که نشان می دهد هرگز ممکن است سود ایجاد نکند ، به طور بالقوه می تواند ارزش تجارت را به ارزش قابل توجهی کمتر از برچسب قیمت 82 میلیارد دلاری در IPO ترک کند.

  حسابرسی از راه دوره، چالش جدید و تامل برانیگز حسابرسان

در واقع ، با ارزش گذاری بیش از حد به عنوان یک خطر اساسی ، ممکن است بازارهای تحت تأثیر سهام – که شامل ایالات متحده محبوب آمریکا ، سوئیس امن و هند با رشد سریع است – نیز خطرناک باشد. این سه بازار با استفاده از گردش نقدی ، درآمد ، درآمد و ارزیابی ترازنامه ، با حق بیمه قابل توجهی با میانگین جهانی تجارت می کنند. در عوض ، چین خاموش ، آفریقای جنوبی متوقف و ژاپن خواب آلود ، با تخفیف هایی بین 20 تا 30 درصد به طور متوسط ​​در جهان تجارت می کنند.

این مورد برای رها کردن سهام ایالات متحده به نفع سهام های چین یا قرار دادن اوراق قرضه اروپا به نفع طلا نیست. اما ، با توجه به مدیریت ریسک به عنوان پایه سرمایه گذاری ، یکی از اصلی ترین ریسک هایی که می توانیم کنترل کنیم ، قیمتی است که برای هر دارایی می پردازیم. وقتی بازار بسیار خوش بینانه است ، باید محتاط باشید. و وقتی سرمایه گذاران بدبین هستند ، باید به نظر سخت بیایند: وقتی خریداران وارد می شوند ، خیلی دیر شروع به جستجو می کنند و وقتی وارد فروشندگان می شوند ، شروع به فروش خیلی دیر شده است.

سوار شیرین تر؟

حفر جزئیات این بازارها ، بار بالقوه بالایی را به همراه دارد. اپل و شیائومی را در نظر بگیرید. اپل ، دومین شرکت بزرگ جهان با ارزش بازار 895 میلیارد دلار و 12 درصد از بازار تلفن های هوشمند ، بسیار مورد علاقه و تحسین قرار گرفته است. در نتیجه ، اپل با چند برابر شدید 3.8 برابر فروش ، 18 برابر درآمد و 10 برابر ارزش دارایی خالص (NAV) معامله می کند. برای مقایسه ، شیائومی چین ، که در سال 2010 تاسیس شد ، 8 درصد از بازار تلفن های هوشمند را در اختیار دارد و 0.7 برابر فروش ، نه برابر درآمد و سه برابر NAV ارزش دارد.

  دورکاری در حسابداری

چند سالی است که گوشی های هوشمند رده بالای شیائومی با عملکرد نیمی از قیمت اپل را به بازار عرضه کرده اند. در حقیقت ، این شرکت چینی با توجه به ارزش پدیده ای خود برای پول ، به طور فزاینده ای شناخته می شود ، و متعهد می شود بیش از 5٪ سود از هر یک از سخت افزارهای خود کسب کند.

شاید در فروش پایین اپل ، سرمایه گذاران نیز بخواهند Uber را در ازای سوپر گروپ در فهرست آفریقای جنوبی که هفت برابر درآمد معامله می کند ، بفروشند ، پایین تر از NAV (0.9 برابر) ، دارای رتبه سطح BEE ، در ترازنامه خود مبلغ R3.5bn R3 در برابر ارزیابی بازار R10.2bn را دارد و نیمی از درآمد خود را در خارج از SA به دست آورده است. مطمئناً ، این یک سواری شیرین تر است؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

پاسخی بگذارید

بستن منو